Inackorderingstillägg är ett stöd till boende, fördyrat uppehälle samt resor till och från hemmet. Inackorderingstillägget beviljas till dig som har lång och besvärlig resväg till skolan och som därför måste bo inackorderad.
Det är din hemkommun som ansvarar för ge dig stöd till inackordering. Du kan få inackorderingstillägg till och med vårterminen det år du fyller 20 år och går en gymnasial utbildning. Kravet är att du ska ha en restid som är längre än två timmar per dag, studera på heltid och ha rätt till studiehjälp enligt studiestödslagen.
Inackorderingstillägget består av två delar, ett inackorderingsbelopp och ett resebidrag. Dessutom finns ett träningsbidrag för dig som går på Skyttegymnasiet.
I beräkning av resebidraget utgår skolan ifrån Länstrafiken Jämtlands priser för enkelbiljett för ungdom. Ersättningen per månad beräknas på nio enkelresor. Om summan för månadsersättningen överstiger priset för ett länskort för ungdom blir ersättningen lika stor som priset för länskort.
Bidraget betalas ut för fyra månader under höstterminen och för fem månader under vårterminen. Utbetalning sker i halvt eller helt månadsbelopp. För att få halvt belopp måste inackorderingstiden vara minst 15 dagar.
Skolan gör utbetalningen till bankkonto eller med utbetalningskort. Kom ihåg att ange på ansökningsblanketten vilket utbetalningssätt som du önskar.
Om du får ändrade förhållanden måste du meddela det till Hjalmar Strömerskolan. Det gäller om du till exempel slutar skolan, inte längre bor inackorderad, reser dagligen eller flyttar till annan kommun.
Om du mister studiebidraget på grund av ogiltig frånvaro mister du även inackorderingsstödet. Om du felaktigt tar emot inackorderingsstöd är du skyldig att genast betala tillbaka beloppet.
När du ansöker om inackorderingstillägg ska du
Du måste göra en ansökan för varje läsår.
Du har rätt till inackorderingstillägg om du
Om du går på Hjalmar Strömerskolan och har särskilda behov av social eller medicinsk karaktär kan du bli beviljad inackorderingstillägg även om dessa villkor inte är uppfyllda.
Då måste du ha ett intyg från socialsekreterare eller läkare.
Skicka din ansökan till
Hjalmar Strömerskolan
Kurator
Box 520
833 24 Strömsund
Sista ansökningsdag
Du måste göra ansökan för varje läsår och den ska vara inlämnad senast sista skoldagen det läsår som ansökan avser.
Hjalmar Strömerskolan
Box 520
833 24 Strömsund
Kontakta kommunen
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
Senast ändrad/granskad: